Taiwan Semiconductor Corporation GBPC4004 T0G
Part No.:
GBPC4004 T0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, GBPC40
Datasheet:
GBPC4004 T0G.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 400V 40A GBPC40
Shipping
GBPC4004 T0G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-Square, GBPC40
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
40 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 20 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 400 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)