Micro Commercial Co GBPC35005W-BP
Part No.:
GBPC35005W-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, GBPC-W
Datasheet:
GBPC35005W-BP.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 50V 35A GBPC-W
Shipping
GBPC35005W-BP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
4-Square, GBPC-W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 17.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)