Diodes Incorporated GBPC35005
Part No.:
GBPC35005
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
4-Square, GBPC
Datasheet:
GBPC35005.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 35A GBPC
Shipping
GBPC35005 Specifications
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
4-Square, GBPC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
35 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 17.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)