Fairchild Semiconductor GBPC15005W
Part No.:
GBPC15005W
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, GBPC-W
Datasheet:
GBPC15005W.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1P 50V 15A GBPC-W
Shipping
GBPC15005W Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
4-Square, GBPC-W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)