Vishay General Semiconductor - Diodes Division GBPC101-E4/51
Part No.:
GBPC101-E4/51
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
4-Square, GBPC-1
Datasheet:
GBPC101-E4/51.pdf
Description:
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A GBPC1
Shipping
GBPC101-E4/51 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
4-Square, GBPC-1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Type:
Single Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1 V @ 1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)