RF Solutions GAMMA-868-SO
Part No.:
GAMMA-868-SO
Manufacturer:
RF Solutions
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
18-SMD Module
Datasheet:
GAMMA-868-SO.pdf
Description:
RF TXRX MOD ISM<1GHZSMD
Shipping
GAMMA-868-SO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RF Solutions
Series:
GAMMA
Package/Case:
18-SMD Module
Packaging:
Bag
Product Status:
Not For New Designs
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
General ISM < 1GHz
Protocol:
LoRa™
Modulation:
OFDM
Frequency:
868MHz
Data Rate:
9.6kbps
Power - Output:
20dBm
Sensitivity:
-137dBm
Serial Interfaces:
UART
Antenna Type:
Antenna Not Included
Utilized IC / Part:
Memory Size:
Voltage - Supply:
2.7V ~ 3.6V
Current - Receiving:
23mA
Current - Transmitting:
155mA
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C