GeneSiC Semiconductor GA060TH65-227SP
Part No.:
GA060TH65-227SP
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
GA060TH65-227SP.pdf
Description:
MOD THYRISTOR CUSTOM SOT227
Shipping
GA060TH65-227SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
6.5 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
60 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
104 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)