GeneSiC Semiconductor GA060TH65
Part No.:
GA060TH65
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
SCRs - Modules
Package:
SOT-227-2
Datasheet:
GA060TH65.pdf
Description:
MOD THYRSTR SIC SGL 6500V SOT227
Shipping
GA060TH65 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
SOT-227-2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Structure:
Single
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR
Voltage - Off State:
6.5 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
60 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
104 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
Current - Hold (Ih) (Max):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)