Omron Electronics Inc-EMC Div G8SN-1C4P-DC12
Part No.:
G8SN-1C4P-DC12
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
G8SN-1C4P-DC12.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 10A 12V
Shipping
G8SN-1C4P-DC12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
G8SN
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
66.7 mA
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
10 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
7.3 VDC
Must Release Voltage:
0.6 VDC
Operate Time:
10 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C