Omron Electronics Inc-EMC Div G8JN-1C6T-R-DC12
Part No.:
G8JN-1C6T-R-DC12
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Automotive Relays
Package:
Datasheet:
G8JN-1C6T-R-DC12.pdf
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V
Shipping
G8JN-1C6T-R-DC12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
G8JN
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Coil Type:
Non Latching
Coil Current:
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):
35 A
Switching Voltage:
16VDC - Max
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
1 VDC
Operate Time:
20 ms
Release Time:
10 ms
Features:
Resistor
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C