Omron Electronics Inc-EMC Div G6KU-2F-RF-TR09DC24
Part No.:
G6KU-2F-RF-TR09DC24
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
High Frequency (RF) Relays
Package:
Datasheet:
G6KU-2F-RF-TR09DC24.pdf
Description:
RELAY RF DPDT 1A 24V
Shipping
G6KU-2F-RF-TR09DC24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
G6K-RF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Coil Type:
Latching, Single Coil
Coil Current:
4.6 mA
Coil Voltage:
24VDC
Contact Form:
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):
1 A
Switching Voltage:
125VAC, 60VDC - Max
Must Operate Voltage:
18 VDC
Must Release Voltage:
Operate Time:
3 ms
Release Time:
3 ms
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C