Omron Electronics Inc-EMC Div G3VM-101DR
Part No.:
G3VM-101DR
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
4-SMD (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
G3VM-101DR.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 1A 0-100V
Shipping
G3VM-101DR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Series:
G3VM
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, DC
Voltage - Input:
1.33VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 100 V
Load Current:
1 A
On-State Resistance (Max):
700 mOhms
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C