Omron Automation and Safety G3NA-205B-DC5-24
Part No.:
G3NA-205B-DC5-24
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
G3NA-205B-DC5-24.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 5A 19-264V
Shipping
G3NA-205B-DC5-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
G3NA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, Zero Cross
Voltage - Input:
5 ~ 24VDC
Voltage - Load:
19 V ~ 264 V
Load Current:
5 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C