ebm-papst Inc. G2E140-AL40-48
Part No.:
G2E140-AL40-48
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
G2E140-AL40-48.pdf
Description:
FAN BLWR CENT 226X130MM 230VAC
Shipping
G2E140-AL40-48 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Series:
G2E140
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Rectangular - 226mm L x 247mm H (140mm Dia)
Width:
130.0mm
Air Flow:
179.5 CFM (5.03m³/min)
Static Pressure:
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower, Centrifugal
Features:
Noise:
60.0dB(A)
Power (Watts):
145W