Sensata - Gigavac Industrial G28WP-115VDC
Part No.:
G28WP-115VDC
Manufacturer:
Sensata - Gigavac Industrial
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
G28WP-115VDC.pdf
Description:
25KV SPST-NO HV RELAY
Shipping
G28WP-115VDC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata - Gigavac Industrial
Series:
G28
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount
Coil Voltage:
115VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
30 A
Switching Voltage:
25000VAC, 25000VDC - Max
Features:
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Must Operate Voltage:
80 VDC
Must Release Voltage:
5 VDC