Sensata - Gigavac Industrial G20WP-12VDC
Part No.:
G20WP-12VDC
Manufacturer:
Sensata - Gigavac Industrial
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
G20WP-12VDC.pdf
Description:
20KV SPST HV RELAY
Shipping
G20WP-12VDC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata - Gigavac Industrial
Series:
G20
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Panel Mount
Coil Voltage:
12VDC
Contact Form:
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):
110 A
Switching Voltage:
28000VAC, 28000VDC - Max
Features:
Sealed - Hermetically
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Must Operate Voltage:
8 VDC
Must Release Voltage:
0.5 VDC