onsemi FYPF2006DNTU
Part No.:
FYPF2006DNTU
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FYPF2006DNTU.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOT 60V 20A TO220F3
Shipping
FYPF2006DNTU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
710 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C