Taoglas Limited FXUWB01.07.0100C
Part No.:
FXUWB01.07.0100C
Manufacturer:
Taoglas Limited
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
FXUWB01.07.0100C.pdf
Description:
ULTRA WIDE BAND FLEX ANTENNA 6GH
Shipping
FXUWB01.07.0100C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taoglas Limited
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
SHF (f > 4GHz)
Frequency (Center/Band):
6.49GHz, 6.99GHz
Frequency Range:
5.95GHz ~ 6.74GHz, 6.24GHz ~ 7.03GHz, 6.74GHz ~ 7.24GHz
Antenna Type:
FlexPIFA
Number of Bands:
2
VSWR:
2, 3
Return Loss:
Gain:
3.5dBi, 4dBi, 4.5dBi
Power - Max:
10 W
Features:
Cable - 100mm
Termination:
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.004" (0.10mm)