Hirose Electric Co Ltd FX10A-168P-SV1(91)
Part No.:
FX10A-168P-SV1(91)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Package:
Datasheet:
FX10A-168P-SV1(91).pdf
Description:
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Shipping
FX10A-168P-SV1(91) Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
FunctionMax™ FX10
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Header, Outer Shroud Contacts
Number of Positions:
168
Pitch:
0.020" (0.50mm)
Number of Rows:
2
Mounting Type:
Surface Mount
Features:
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
4.00µin (0.100µm)
Mated Stacking Heights:
5mm
Height Above Board:
0.177" (4.50mm)