Allied Components International FWPQ2817H-150K
Part No.:
FWPQ2817H-150K
Package:
Nonstandard
Datasheet:
FWPQ2817H-150K.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 28A 2.82 MOHM TH
Shipping
FWPQ2817H-150K Specifications
Package/Case:
Nonstandard
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
28 A
Current - Saturation (Isat):
21.9A
DC Resistance (DCR):
2.82mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
16MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
500 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.102" L x 0.760" W (28.00mm x 19.30mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)