Allied Components International FWPQ2817H-100K
Part No.:
FWPQ2817H-100K
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
2-SMD, Gull Wing
Datasheet:
FWPQ2817H-100K.pdf
Description:
10uH +/-10% Flat Wire SMD Power
Shipping
FWPQ2817H-100K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FWTPQ2817H
Package/Case:
2-SMD, Gull Wing
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
28 A
Current - Saturation (Isat):
32.1A
Shielding:
Shielded
DC Resistance (DCR):
2.82mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
20MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
500 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-SMD
Size / Dimension:
1.102" L x 0.760" W (28.00mm x 19.30mm)
Height - Seated (Max):
0.669" (17.00mm)