Eaton - Bussmann Electrical Division FWK-60A25F
Part No.:
FWK-60A25F
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FWK-60A25F.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 750VAC/VDC
Shipping
FWK-60A25F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FWK
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
60A
Voltage Rating - AC:
750 VAC
Voltage Rating - DC:
750 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CE
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
45kA
Size / Dimension:
1.000" Dia x 5.750" L (25.40mm x 146.05mm)