Eaton - Bussmann Electrical Division FWH-010A6F
Part No.:
FWH-010A6F
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
FWH-010A6F.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC
Shipping
FWH-010A6F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FWH
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, CSA, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.252" Dia x 1.252" L (6.40mm x 31.80mm)