Inventus Power FWE030024B-10B
Part No.:
FWE030024B-10B
Datasheet:
FWE030024B-10B.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 30W
Shipping
FWE030024B-10B Specifications
Series:
FWE030 (30W)
Form:
Desktop (Class II)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
1.25A
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C8
Features:
Size / Dimension:
3.53" L x 1.92" W x 0.99" H (89.6mm x 48.8mm x 25.2mm)