Inventus Power FWE030009A-10B
Part No.:
FWE030009A-10B
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
FWE030009A-10B.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W
Shipping
FWE030009A-10B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
FWE030 (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
9V
Current - Output (Max):
3.3A
Power (Watts):
30 W
No Load Power Consumption:
300mW (Max)
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C6
Features:
Size / Dimension:
3.53" L x 1.92" W x 0.99" H (89.6mm x 48.8mm x 25.2mm)