Eaton - Bussmann Electrical Division FWC-32A10F
Part No.:
FWC-32A10F
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
FWC-32A10F.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 32A 600VAC 5AG
Shipping
FWC-32A10F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FWC
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
32A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)