Eaton - Bussmann Electrical Division FWA-300B-10
Part No.:
FWA-300B-10
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
FWA-300B-10.pdf
Description:
150V 300A SEMI-COND FUSE
Shipping
FWA-300B-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FWA
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
300A
Voltage Rating - AC:
150 VAC
Voltage Rating - DC:
150 VDC
Response Time:
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.953" Dia x 1.156" L (24.21mm x 29.36mm)