Inventus Power FWA220012A-13A
Part No.:
FWA220012A-13A
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
FWA220012A-13A.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 220W
Shipping
FWA220012A-13A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
FWA220 (220W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
North America
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
18.3A
Power (Watts):
220 W
No Load Power Consumption:
210mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level VI
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
Rectangular, 6 Position
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
8.52" L x 2.88" W x 1.56" H (216.4mm x 73.1mm x 39.5mm)