Inventus Power FWA120012A-12A
Part No.:
FWA120012A-12A
Manufacturer:
Inventus Power
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
FWA120012A-12A.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 120W
Shipping
FWA120012A-12A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Inventus Power
Series:
FWA120 (120W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
12V
Current - Output (Max):
10A
Power (Watts):
120 W
No Load Power Consumption:
500mW (Max)
Polarization:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Level V
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C
Output Connector:
DIN, 8 Pin
Cord Length:
48" (1.22m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
7.56" L x 2.45" W x 1.52" H (192.0mm x 62.2mm x 38.7mm)