Taoglas Limited FW.24.SMA.M
Part No.:
FW.24.SMA.M
Manufacturer:
Taoglas Limited
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
FW.24.SMA.M.pdf
Description:
RF ANT 2.4GHZ WHIP STR SMA MALE
Shipping
FW.24.SMA.M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taoglas Limited
Series:
Meteor
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Bluetooth, WiFi
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.4GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.5GHz
Antenna Type:
Whip, Straight
Number of Bands:
1
VSWR:
3
Return Loss:
-10dB
Gain:
4.4dBi
Power - Max:
2 W
Features:
Termination:
SMA Male
Ingress Protection:
IP67
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Connector Mount
Height (Max):
12.087" (307.00mm)