Vishay Huntington Electric Inc. FVTS10R1E40K00JE
Part No.:
FVTS10R1E40K00JE
Manufacturer:
Vishay Huntington Electric Inc.
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
FVTS10R1E40K00JE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 40K OHM 5% 12W
Shipping
FVTS10R1E40K00JE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FVTS
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
40 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
12W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±260ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)