JST Sales America Inc. FVDDF2-375A
Part No.:
FVDDF2-375A
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Category:
Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Package:
Datasheet:
FVDDF2-375A.pdf
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.375
Shipping
FVDDF2-375A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Terminal Type:
Standard
Gender:
Tab Width:
0.375" (9.53mm)
Tab Thickness:
0.042" (1.07mm)
Tab Length:
0.472" (12.00mm)
Length - Overall:
0.992" (25.20mm)
Termination:
Wire Gauge:
16 AWG