Endress+Hauser FTE20-AA13AA11
Part No.:
FTE20-AA13AA11
Datasheet:
FTE20-AA13AA11.pdf
Description:
ROTARY LEVEL SWITCH 20-28VDC STA
Shipping
FTE20-AA13AA11 Specifications
Output Configuration:
Binary
Current:
10 A
Minimum Liquid Specific Gravity:
Switch Actuation Level:
2.953" (75mm)
Mounting Type:
Male 1 1/2" (38.1mm) G
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Voltage Rating:
20V ~ 28V