Endress+Hauser FTE20-AA11AE11
Part No.:
FTE20-AA11AE11
Manufacturer:
Endress+Hauser
Category:
Float, Level Sensors - Industrial
Package:
Datasheet:
FTE20-AA11AE11.pdf
Description:
LEVEL SWITCH ROTARY PADDLE
Shipping
FTE20-AA11AE11 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Endress+Hauser
Series:
Soliswitch FTE20
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Granular Solids
Output Type:
Switch
Output Configuration:
NO/NC
Current:
100 mA
Minimum Liquid Specific Gravity:
Switch Actuation Level:
Mounting Type:
Threaded
Material - Housing & Prism:
Polycarbonate
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C
Voltage Rating:
20V ~ 28V