onsemi FSV12100V
Part No.:
FSV12100V
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
FSV12100V.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 12A TO277-3
Shipping
FSV12100V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-277, 3-PowerDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
12A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 12 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
27.33 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
1124pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-277-3
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C