TE Connectivity AMP Connectors FST-62B-14
Part No.:
FST-62B-14
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
Package:
Datasheet:
FST-62B-14.pdf
Description:
CABLE FLXSTRP 14POS 1.91MM 2"
Shipping
FST-62B-14 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flexstrip
Number of Conductors:
14
Pitch:
0.075" (1.91mm)
Length:
2.000" (50.80mm)
Length - Exposed Ends:
0.125" (3.18mm)