TE Connectivity AMP Connectors FST-21A-12
Part No.:
FST-21A-12
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
Package:
Datasheet:
FST-21A-12.pdf
Description:
CABLE FLXSTRP 12POS 2.54MM 1"
Shipping
FST-21A-12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flexstrip
Number of Conductors:
12
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Length:
1.000" (25.40mm)
Length - Exposed Ends:
0.125" (3.18mm)