TE Connectivity AMP Connectors FST-12A-15
Part No.:
FST-12A-15
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
Package:
Datasheet:
FST-12A-15.pdf
Description:
CABLE FLXSTRP 15POS 1.27MM 2"
Shipping
FST-12A-15 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Flexstrip
Number of Conductors:
15
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Length:
2.000" (50.80mm)
Length - Exposed Ends:
0.125" (3.18mm)