FSP Technology Inc. FSP80-ZZAE1(280)DG
Part No.:
FSP80-ZZAE1(280)DG
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
FSP80-ZZAE1(280)DG.pdf
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 22-54V 1400-
Shipping
FSP80-ZZAE1(280)DG Specifications
Series:
Programmable (80W)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
108VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
22 ~ 54V
Current - Output (Max):
2.8A
Power (Watts):
80 W
Voltage - Isolation:
500 V
Dimming:
PWM
Features:
OTP, OVP, SCP
Ratings:
IP67
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C (With Derating)
Efficiency:
90%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
7.44" L x 2.38" W x 1.50" H (189.0mm x 60.5mm x 38.1mm)