FSP Technology Inc. FSP250-H24-A54
Part No.:
FSP250-H24-A54
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
FSP250-H24-A54.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 54V 150W
Shipping
FSP250-H24-A54 Specifications
Series:
FSP250-H24 A (250W)
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
54V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
4.63 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
150W (250W Forced Air)
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.28" H (101.6mm x 50.8mm x 32.5mm)