FSP Technology Inc. FSP2000-20FM
Part No.:
FSP2000-20FM
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
FSP2000-20FM.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 2000W
Shipping
FSP2000-20FM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Series:
FSP2000-20FM (6272W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
163.6 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
2000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Features:
PMBus™, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
7.28" L x 2.89" W x 1.53" H (184.9mm x 73.4mm x 38.9mm)