FSP Technology Inc. FSP050-DAAN3
Part No.:
FSP050-DAAN3
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Category:
AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Package:
Datasheet:
FSP050-DAAN3.pdf
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 50W
Shipping
FSP050-DAAN3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
FSP Technology Inc.
Series:
FSP050-DAAN3 (50W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Region Utilized:
International
Form:
Desktop (Class I)
Input Type:
Cord (Sold Separately)
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:
24V
Current - Output (Max):
2.08A
Power (Watts):
50 W
No Load Power Consumption:
75mW
Polarization:
Positive Center
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
89%
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Output Connector:
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:
47" (1.20m)
Input Connector:
IEC 320-C14
Features:
Size / Dimension:
4.33" L x 2.44" W x 1.24" H (110.0mm x 62.0mm x 31.5mm)