Vishay Huntington Electric Inc. FSOT2011E10R00KE
Part No.:
FSOT2011E10R00KE
Manufacturer:
Vishay Huntington Electric Inc.
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Flat Oval
Datasheet:
FSOT2011E10R00KE.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 20W
Shipping
FSOT2011E10R00KE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
FSOT
Package/Case:
Radial, Flat Oval
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
20W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Coating, Housing Type:
Silicone Coated
Mounting Feature:
Flange Braces, Right Angle
Size / Dimension:
2.000" L x 0.375" W (50.80mm x 9.52mm)
Height - Seated (Max):
0.343" (8.71mm)