RFE/Fuzetec FSMD260-16R
Part No.:
FSMD260-16R
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
FSMD260-16R.pdf
Description:
RESETTABLE FUSE - SMD, 1812 SIZE
Shipping
FSMD260-16R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Series:
FSMD1812
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.6 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
15 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
50 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.061" (1.55mm)