RFE/Fuzetec FSMD110-16-R
Part No.:
FSMD110-16-R
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
FSMD110-16-R.pdf
Description:
RESETTABLE FUSE - SMD, 1812 SIZE
Shipping
FSMD110-16-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Series:
FSMD1812
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.1 A
Current - Trip (It):
2.2 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
180 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)