RFE/Fuzetec FSMD050-30-R
Part No.:
FSMD050-30-R
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
FSMD050-30-R.pdf
Description:
RESETTABLE FUSE - SMD, 1812 SIZE
Shipping
FSMD050-30-R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
RFE/Fuzetec
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Series:
FSMD1812
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
500 mA
Current - Trip (It):
1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
150 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
150 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.030" (0.75mm)