TE Connectivity AMP Connectors FSK-22A-16
Part No.:
FSK-22A-16
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Category:
Flat Flex Ribbon Jumpers, Cables
Package:
Datasheet:
FSK-22A-16.pdf
Description:
CABLE FLXSTRP 16POS 2.54MM 2"
Shipping
FSK-22A-16 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
TE Connectivity AMP Connectors
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Cable Type:
Flexstrip
Number of Conductors:
16
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Length:
2.000" (50.80mm)
Length - Exposed Ends:
0.125" (3.18mm)