CUI Inc. FSC-S30-15U
Part No.:
FSC-S30-15U
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
FSC-S30-15U.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Shipping
FSC-S30-15U Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
FSC-S30 (30W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
2 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
30W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Features:
DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.57" L x 2.31" W x 1.10" H (116.0mm x 58.7mm x 28.0mm)