Kable Kontrol FRPPWL2.00-50
Part No.:
FRPPWL2.00-50
Manufacturer:
Kable Kontrol
Category:
Protective Hoses, Solid Tubing, Sleeving
Package:
Datasheet:
FRPPWL2.00-50.pdf
Description:
2" SPLIT LOOM, BLK PE 50'
Shipping
FRPPWL2.00-50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Kable Kontrol
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Wire Loom, Protective Hose
Type Attributes:
Convoluted, Corrugated
Diameter - Inside:
1.969" (50.00mm)
Diameter - Outside:
2.388" (60.66mm)
Material:
Polyethylene (PE)
Color:
Black
Length:
50.00' (15.24m)
Wall Thickness:
0.011" (0.28mm)
Operating Temperature:
-40°C ~ 135°C