Delta Electronics/Cyntec FR-9550-30A-C01-B
Part No.:
FR-9550-30A-C01-B
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
FR-9550-30A-C01-B.pdf
Description:
SMD FUSE RATED CURRENT 30A/62VDC
Shipping
FR-9550-30A-C01-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
FR
Package / Case:
Nonstandard SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Surface Mount
Fuse Type:
Board Mount
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
62 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Battery Protection
Features:
4 ~ 6.6V Triggerable
Class:
Approval Agency:
TUV, UL
Operating Temperature:
-10°C ~ 65°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
80A
Size / Dimension:
0.374" L x 0.197" W x 0.091" H (9.50mm x 5.00mm x 2.30mm)